• 07.04.25, 15:42

Kestlikkusuudiste märtsi paremik: suured muutused ESG maastikul

Märtsi fookus oli ESG aruandluse lihtsustamisel, samuti lükkasime hoo sisse arvamusliidrite küsitlusele. Lisaks vahetus valitsus ja ühes kliimaministri ametikohaga kadus ka kliimaseadus. Vaata, mis on TOP 5 loetumat lugu!
Kestlikkusuudiste veebruarikuu paremikku kuulusid ELi omnibus-pakett ja esimene ESG aruannet TKM Grupilt.
  • Kestlikkusuudiste veebruarikuu paremikku kuulusid ELi omnibus-pakett ja esimene ESG aruannet TKM Grupilt.
ESG nõuded lõdvenevad
Veebruari viimastel päevadel avaldas Euroopa Komisjon kestlikkusaruandluse kärpeettepanekud ehk nn omnibus-paketi. Märtsis sõitis see täistuuridel edasi.
Tegime põhjaliku ja arusaadava spikri, mida täpselt muuta tahetakse ja kuidas erineb see senistest nõuetest. Luubi all on kestlikkusaruandluse direktiiv (CSRD), taksonoomia ja hoolsuskohustuse direktiiv (CSDDD).
Audiitorfirma PwC esindajad ning ESG ekspert ja koolitaja Anu Ruul selgitasid, millised on uued riskid ettevõtjatele ja millega tasub jätkata seni, kuni ettepanekud on algatuse faasis. Pika kogemusega ettevõtja Nelli Pormeister, kes on varem juhtinud Sportland Eestit, näeb, et ESG valus aeg tuleb üle elada, kuid tulemus on seda väärt. Esgridi kaasasutaja Katrin Isotamm soovitab jätkata kahese olulisuse analüüsiga ja rahandusministeeriumi nõunik Marika Taal tõdeb, et ettevõtjatele on selgusetus kõige raskem.
Jagasime ka eestikeelset standardit vabatahtlikele VKE-dele (VSME), millele peaks tuginema uus vabatahtlike raporteerijate standard.
Tänaseks on teada, et ESG aruandluskohustust lükatakse kahe aasta võrra edasi ja paika sai ka esialgne ajakava sisulisteks lihtsustuseks.
Arvamusliidrite küsitlus
Märtsis alustasime arvamusliidrite küsitlusega, pärides mõjukatelt ESG praktikutelt ja ekspertidelt, milliseks peaks ESG kujunema ja mida arvata omnibus-paketist.
SOL Balticsi tegevjuhi Rinel Piusi arvates peaks ESG olema hoopis GSE ning Anu Ruul soovitab lühendist ESG üldse loobuda. Ringmajanduse ekspert Kadi Kenk vajutab valusatele kohtadele, küsides mis on vabaduse hind, kui juba rohepööre on kallis. Grant Thorntoni nõustaja tõdeb, et ESG aruannet polegi lokaalses tegevuses vaja, aga nii, kui äritegevus muutub keerukamaks, on sel oma koht.
Jätkame arvamusliidrite mõtetega, mille leiad Kestlikkusuudistest.
Uus valitsus
Märtsis vahetus ka valitsus, kui Reformierakond ja Eesti 200 lükkasid sotsid üle parda. Ühes sellega kadus ka kliimaministri koht, kuid kliimaministeerium jääb alles. Ministeeriumit valitsevad nüüd energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt ja taristuminister Kuldar Leis, mõlemad Reformierakonna ridadest.
Koos kliimaministri ametiga kadus ka kliimaseadus. Sutt teatas kohe, et kliimaseadust sellisel kujul ei tule, kuigi seda on pea poolteist aastat tempokalt ette valmistatud. Kliimaeesmärgid siiski ära ei kao, on kaks peamist lahendust.

TOP 5 loetumat lugu

1. Anu Ruul omnibusist: ettevõtjatel on nüüd uued riskid
2. Spikker | Omnibus – mida täpselt tahetakse muuta?
3. PwC omnibusist: looda leevendust, aga valmistu sügiseks
4. LHV avaldas kestlikkusaruande
5.-6. ESG aruandega varsti selgus majas. Esgridi asutaja: tehke äri mõjuanalüüs kohe ära
5.-6. ESG aruandluse edasilükkamise tärmin on juunis

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kestlikkusuudised esilehele