• ST
  • 14.05.25, 14:58

Parim prügi on see, mida ei teki – aga kui tekib, sorteeri targalt

Prügi sorteerimine võib esmapilgul tunduda vähetähtis, kuid tegelikult on sellel oluline mõju keskkonnale. Õige sorteerimine aitab olemasolevaid ressursse tõhusamalt kasutada ja toetab säästlikumat tootmist. Näiteks on taaskasutatud paberi valmistamine oluliselt energiasäästlikum ja keskkonnasõbralikum kui vanapaberi põletamine või uue paberi tootmine.
Parim prügi on see, mida ei teki – aga kui tekib, sorteeri targalt
  • Foto: AJ Tooted AS
Eestis on teatud jäätmete – nagu paberi, pakendi ja biojäätmete – eraldi kogumine seadusega kohustuslik. Korrektselt sorteeritud jäätmete äravedu on sageli soodsam kui segaolmejäätmete käitlemine. Ebaõige sorteerimine võib aga tuua kaasa lisakulusid või isegi trahve. Alljärgnevalt toome välja, millele tähelepanu pöörata, et jäätmete kogumine oleks võimalikult mugav, tõhus ja vastaks ka nõuetele.

Alusta ohtlikest jäätmetest

Prügi sorteerimist tuleks alati alustada ohtlikest jäätmetest, kuna need võivad põhjustada kõige suuremat kahju. Ohtlikud jäätmed on söövitavad, mürgiseid, plahvatus- või tuleohtlikud aineid, mis ohustavad nii inimeste tervist kui ka keskkonda. Näiteks kasutatud õli, värvijäägid, akud, lambipirnid, erinevad kemikaalid ja ohtlikke komponente sisaldav elektroonika. Selliseid jäätmeid ei tohi visata prügikasti, segada muude jäätmetega ega valada kanalisatsiooni.
Kodumajapidamistes tekkivad ohtlikud jäätmed tuleb viia kohaliku omavalitsuse poolt ette nähtud kogumispunktidesse või jäätmejaamadesse, kus neid nõuetekohaselt töödeldakse. Kui pakendil on märgitud tähis, mis viitab, et aine on keskkonnale või tervisele kahjulik, siis tuleb see toimetada jäätmejaama, isegi juhul, kui pakend on tühi. Soovitatatud on jätta aine originaalpakendisse, sest õigeks käitlemiseks peab sisu olema märgistatud.
Akude ja patareide jaoks on olemas eraldi kogmiskastid. Lisaks kehtib reegel, et kauplused, kust akusid ja patareisid osta saab, peavad müügikohas võimaldama ka tasuta patareide tagastamise.
Ettevõtetele kehtivad eraldi nõuded. Ettevõte, kes toodab, veab, kogub, vahendab, kaupleb või käitleb ohtlikke jäätmeid, peab olema teadlik jäätmete kahjustavast mõjust tervisele ja keskkonnale ning tagama nende nõuetekohase ja ohutu käitlemise. Ohtlikke aineid tuleb hoida spetsiaalsetes konteinerites või kemikaalikappides, mis takistavad mahavalgumise ja lekete ohtu. Dokumenteerima peab ka selle, milliseid ohtlikke jäätmeid kasutatakse ja kuidas ennetatakse nende tekkimist. Lisaks vastutab ettevõte selle eest, et ohtlike jäätmete vedajatel ja vastuvõtjatel oleksid vajalikud load. Täpsemat teavet saab kliimaministeeriumist või kohalikust omavalitsusest.

Piisav arv sorteerimiskohti

Mõtle läbi, milliseid jäätmeid kodus või töökeskkonnas kõige rohkem tekib – kas valdavalt on tegu paberi, plastpakendite, biojäätmete või mõne muu liigiga? See info aitab teha teadlikke otsuseid nii prügikastide arvu kui ka nende paigutuse osas.
Mida rohkem materjale eraldatakse õigesti ja suunatakse tagasi ringlusesse, seda suurem on positiivne mõju keskkonnale. Seetõttu peaksid sorteerimiskastid paiknema kergesti ligipääsetavates kohtades ja seal, kus inimesed neid päriselt kasutaksid. Kontoriruumides võiksid sorteerimiskastid asuda igal korrusel – kööginurgas, printerite juures ning koosolekuruumide läheduses. Töökodades ja ladudes tasub konteinerid paigutada kohtadesse, kus jäätmeid enim tekib – näiteks pakkelaudade või tootmisseadmete vahetusse lähedusse. Mida loogilisem ja kättesaadavam on süsteem, seda suurema tõenäosusega järgivad seda kõik töötajad.

Lihtne ja loogiline süsteem

Sorteerimine peab olema võimalikult lihtne, visuaalselt selge ja loogiline. Kasuta prügikaste, mis eristuvad selgelt nii värvi, kuju kui ka märgistuse järgi.
Jaota värvide järgi:
  • Sinine – paberi ja kartongi jaoks
  • Kollane – plastpakendite jaoks
  • Roheline – klaaspakendite jaoks
  • Pruun – biojäätmete jaoks
  • Hall või must – segaolmeprügi jaoks
Ka prügikastide kuju mängib olulist rolli:
  • Kitsas ava – sobib paberile
  • Ümar ava – pudelite ja purkide jaoks
  • Suurem ava – biojäätmetele või segaolmele
Ära unusta lisada silte, tekste ja universaalseid sümboleid, et näidata, mida igasse kasti tohib panna. Väikesed detailid aitavad vältida segadust ja suurendavad sorteerimise täpsust. Isegi lihtne vahe olmeprügi ja taaskasutatavate materjalide vahel annab märkimisväärse panuse keskkonda.

Suuremahulised jäätmed

Segaolmejäätmete kogumiseks sobivad kõige paremini klassikalised, lihtsasti tühjendatavad ja puhastatavad prügikonteinerid. Enamik neist on valmistatud tugevast, ilmastikukindlast polüetüleenist ja varustatud suurte ratastega, mis muudab nende liigutamise mugavaks.
Kui aga tekib suuremahulisi või raskemaid jäätmeid – näiteks tootmisjääke, metalli või puitu – on mõistlik kasutada kallurkonteinereid. Need on tugevad, kahveltõstukiga liigutatavad lahendused, mille mahutavus ulatub 150 kuni 3000 liitrini. Konteinereid saab täiendada erinevate rataste, kaante ja muude funktsionaalsete tarvikutega, et sobida ka kõige nõudlikumatesse tingimustesse.

Jätkusuutlikud valikud

Jäätmete sorteerimine on lihtne viis vähendada keskkonnamõju ja kasutada loodusvarasid säästlikumalt, kuid kõige keskkonnasõbralikum prügi on see, mis ei teki. Vähenda tarbimist - prindi ainult vajadusel, eelista digitaalseid lahendusi ning kasuta korduvkasutatavaid nõusid. Mida vähem prügi, seda lihtsam on seda ka sorteerida.
Vajad prügikappe, konteinereid või muid lahendusi jäätmete sorteerimiseks? AJ Toodete valikust leiad tõhusad ja praktilised sorteerimislahendused koju, kontorisse ja tööstusesse. Vaata lähemalt ajtooted.ee

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kestlikkusuudised esilehele