Villu Zirnask: kliimapoliitika on vigane, ei lenda enam kõrgelt ja vajaks remonti
Mina pole küll kindel, kumb kujuneb planeedile ja inimkonnale laastavamaks – kas pidev poliitiliste otsustega mööda panemine või kliimamuutused, kirjutab Äripäeva Finantsuudiste teemaveebi toimetaja Villu Zirnask.
Viimasel ajal tuleb ridamisi uudiseid rohe- ja ESG-fondide sulgemistest või ebaõnnestumistest, mõnede roheettevõtete finantsraskustest, USAst ka suurte pankade ja fondijuhtide roheinitsiatiividest välja astumisest.
Eesti suurettevõtetest koostavad vähem kui pooled kestlikkusaruande, jäädes Euroopas mahu poolest viimaste sekka, näitab KPMG rahvusvaheline uuring. Eesti peamistes väliskaubandusriikides on see hulk kordades kõrgem.
Enamik ESG teemadega kokkupuutuvatest inimestest on tänaseks kuulnud mõistet “kahene olulisus” (ingl double materiality). Pealtnäha küll segane ja veider mõiste sisaldab ettevõtete jaoks tegelikult üht-teist kasulikku.
Äsja avaldati värske globaalsete riskide ülevaade. Ühine märksõna prognoosile on “sünge”. Vaata, millised on peamised riskid üle maailma täna, 2 ja 10 aasta pärast.
Rahvusvahelises konkurentsis püsimiseks on ringmajandus vältimatu, kuid riiklikud toetusmeetmed jäävad nõrgaks. Praeguste tingimustega ei hakka ettevõtja toetuse taotlemisega tõenäoliselt vaeva nägemagi, kirjutab Jane Oblikas, kes on konsultatsioonifirma HI advisory partner ning ringmajanduse ekspert ja käitumisdisainer.
Eesti transpordiettevõte Linford Transport OÜ kasutab Neste MY taastuvtoorainest diislikütust, sest see on osutunud kasulikuks rahvusvaheliste vedude korraldamisel. Oluliste äriotsuste tegemisel on ettevõte keskendunud partnerlussuhteid toetavatele ja konkurentsivõimet tõstvatele tegevustele ning selles on suurt rolli mänginud jätkusuutlikkus.