Euroopa Keskpank hoiatab: ESG aruandluse ulatusliku leevendamisega kaasnevad tõsised tagajärjed
Euroopa Keskpank toetab kestlikkusaruandluse lihtsustamist, kuid näeb tõsist ohtu, et liigne lõdvendamine tuleb andmete kvaliteedi arvelt, pärssides läbipaistvaid investeeringuid.
Euroopa Keskpank Frankfurdis. Keskpank hoiatab, et liialt reegleid lihtsustades väheneb märgatavalt kestlikkusalase info kättesaadavus, mida vajavad ka finantsasutused. Foto: dpa/Scanpix
Euroopa Keskpank toetab kestlikkusaruandluse (CSRD) ja hoolususkohustuse (CSDDD) direktiivi lihtsustamist, kui säilib õigusraamistik ega vähene olulise teabe kättesaadavus finantssektorile.
Kestlikkusele pühendunud ettevõtjad tervitavad ESG korra lõdvendusi, kuid tegevusi pausile ei pane. Nüüd saab päris mõjule keskenduda, selgus Kestlikkusuudiste arvamusliidrite küsitluses.
Eestis peaks kestlikkusaruandluse puhul küsima mitte, kuidas vähem teha, vaid kuidas teha paremini. Niisugune aruandlus näitab kätte raiskamise kohad ja aitab muuta äri tulevikukindlaks, kirjutab PwC Eesti ESG vanemkonsultant Toomas Toodu.
Kulude asemel tuleb keskenduda hoopis sellele, kui palju ja mis aja jooksul investeering rohepöördesse ühiskonnale tulu toob, tõdeb Eesti Rohetehnoloogia Liidu juht Kädi Ristkok.
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.