Värskes tuulepargi-tülis Haljala vallas on teravalt sõna võtnud taastuvenergia arendaja Sunly Wind: üksnes see, et osale kohalikele mõte ei meeldi, pole põhjus kogu asi seisma panna.

- Lääne-Virumaal Vinni vallas on kohalikud teravalt tuuleparkide vastu ning arendajaga tuli isegi kohtusse minna – sealt võttis vald vastu kaotuse. Sarnased probleemid kerivad nüüd ka Haljala vallas.
- Foto: Sven Arbet / Delfi Meedia / Scanpix
Haljala vallas on algatatud kaks tuuleparkidega seotud eriplaneeringut. Esiteks uuritakse, kas valla kesk- ja idaossa võiks umbes 240 ruutkilomeetri suurusele alale rajada tuulepargid ning kui võiks, siis kuhu täpsemalt. Lisaks uuritakse valla lääneosas umbes 87 ruutkilomeetri suurust ala, et hinnata, kas sinna saaks teha tuule- ja päikeseenergia hübriidparki.
Haljala vallas on hulk kohalikke aga juba kohe selgeks teinud, et tuuleparke nende juurde teha ei tohi ning eriplaneeringud ja keskkonnamõjude hindamised tuleb seega katki jätta. Petitsiooni esitanud kohalikud leiavad, et neil on õigus otsustada, millist elukeskkonda nad tahavad.
Haljalasse arendamisest huvitatud taastuvenergiatootja Sunly pole selle seisukohaga mõistagi nõus. Lähedal asuv Vinni vald, mis on sarnase tüli värskelt üle elanud ja kohtustki lahendi kätte saanud, tunneb, et riik on omavalitsused raske teemaga üksi jätnud.
Kohalike õigustatud ootus
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Fermi Energia: hea, kui asjad selgeks saavad
Letipea küla inimesed kaebasid kohtusse valitsuse korralduse asuda uurima, kas nende kodukanti võiks teha tuumajaama.
Eestimaa Looduse Fond esitas Tartu halduskohtule kaebuse, et vaidlustada Viru Keemia Grupi biotoodete tehase eriplaneering, mille kehtestamisega andis Lüganuse vald ettevõttele rohelise tule tselluloositehase rajamiseks.
Rahvusvahelised keskkonnaorganisatsiooni kutsuvad panku ja investoreid üles loobuma Viru Keemia Grupi tselluloositehase rahastamisest, kuna sel on nende sõnul tõsised tagajärjed loodusele.
Euroopa Liit kehtestab küll Venemaa energia vastu sanktsioone, aga teisest küljest on Venemaalt väga suur surve, et keelatud energiat Euroopasse müüa, kommenteerib Elengeri juht Margus Kaasik saates “Energiatund” võimalikku pettust.
See on müüt, et kestlik lahendus on kallis, rõhutab Põhja-Tallinnas kestlikku Hundipea linnajagu rajav Markus Hääl.