• ST
  • 09.07.25, 22:06

Uus verstapost Baltikumi roheenergias: Leedus avati Ramonaičiai päikesepark

Baltikumi taastuvenergia areng sai hiljuti olulise täienduse - Leedus, Pakruojise rajoonis, avati ametlikult Ramonaičiai päikesepark, mis on üks piirkonna suuremaid ja tehnoloogiliselt arenenumaid. Projekti arendajaks on Acme Grupė koosseisu kuuluv Acme Solar Group. Tegu on esimese sedavõrd mahuka päikesepargiga Leedus, mis valmis täielikult kohaliku kapitali toel.
Ramonaičiai päikesepark Leedus.
  • Ramonaičiai päikesepark Leedus.
  • Foto: Acme Grupe
Taastuvenergia investeeringud Baltikumis on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud – kõik kolm riiki on seadnud sihiks suurendada energiasõltumatust ja vähendada CO2 jalajälge. Ramonaičiai päikesepark on üks olulisemaid näiteid sellest, kuidas kohalikud ettevõtted ja partnerid suudavad kiiresti ja tõhusalt realiseerida suuri energiaprojekte, mis teenivad nii riiklikke kui ka piirkondlikke huve.

Partnerlus, mis viib edasi

Pargi avamisel osalesid mitmed võtmeisikud ja partnerid, sealhulgas Litgrid, Trina Solar, Huawei, Swedbank, TSPI ja ACC Distribution– ettevõte, mis tegutseb kogu Baltikumis ning toetas projekti tehnoloogiliste lahenduste ja kompetentsiga.
„Meil on au olla osa projektist, mis kujundab kogu regiooni energiamaastikku. Tipptasemel tehnoloogia ja tugev partnerlus olid selle edu aluseks,“ ütles Martynas Pukinskas, ACC Distributioni rohetehnoloogia valdkonna juht.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Tipptasemel tehnoloogia ja nutikas juhtimine

96,6 hektarile rajatud park koosneb 78 904 päikesemoodulist ning selle koguvõimsuse on 52 MW. Aastas toodetakse hinnanguliselt 62 miljonit kWh elektrit, mis katab ligikaudu 0,5% Leedu kogutarbimisest. Aprillis, mil park riiklikku elektrivõrku ühendati, ületas Leedu riiklikult märgilise 4 GW elektritootmise piiri.
Park kasutab kaasaegseid energiatootmise lahendusi, mis tagavad maksimaalse valgusepüüdvuse ja süsteemi töökindluse. Huawei kõrgtasemel inverterid võimaldavad tõhusat energiajagamist ka keerulistes ilmastiku- ja võrguoludes ning töös on Trina Solari päikesemoodulid koos jälgimissüsteemiga.
Tehnoloogilise varustuse tarnis ACC Distribution, mis kuulub samuti Acme Grupė koosseisu. „Valisime mitte ainult parima tehnoloogia, vaid ka partnerid, kes oskavad nõustada, lahendada ootamatuid olukordi ja olla toeks seal, kus see on kõige olulisem,“ ütles ACC Distributioni rohetehnoloogia valdkonna juht Martynas Pukinskas.

AI-turvalisus: uus tase taastuvenergeetikas

Pargi turvalisust tagab tehisintellektil põhinev valvesüsteem, mis tuvastab automaatselt ohte – alates loomadest kuni võimaliku moodulite ülekuumenemiseni. See on esimene omataoline süsteem Baltikumis, mis ennetab nii sissemurdmisi kui ka tuleohte.

Kogukondlik mõju ja jätkusuutlikkus

Päikesepark toob kaasa ka otsese kasu kohalikule kogukonnale: esimese tegevusaasta jooksul on planeeritud jagada toetustena umbes 62 000 eurot taastuvenergia tasude kaudu. Samuti plaanitakse tulevikus lisada energiasalvestuse lahendused, et tõhustada elektrivoo juhtimist kogu piirkonnas.

Tulevik on üheskoos roheline

Ramonaičiai päikesepark on näide ja tõestus sellest, et Baltikumi roheline üleminek ei ole enam tulevik, vaid toimub juba täna koostöös maailmatasemel tehnoloogiaga. Sellised projektid loovad kindlama, puhtama ja energiasõltumatuma homse nii Leedus, Eestis kui Lätis.
  • Mitmete ettevõtete koostöös avati Leedus Pakruojise rajoonis üks tehnoloogiliselt arenenumaid päikeseparke, Ramonaičiai päikesepark.

Seotud lood

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kestlikkusuudised esilehele