Laupäeva õhtul pärjati „Eesti parimad ettevõtted 2024“ auhinnagalal aasta ettevõtte tiitliga elektriseadmete valmistaja Harju Elekter, kes pälvis ka tööstuse digitaliseerija tiitli. Aasta nooreks ettevõtjaks valiti Silver Pütsep.
President Alar Karis andis tiitli üle Harju Elektri juhile Alvar Sassile. Foto: Rene_Riisalu
Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse juhatuse esimees Kati Kusmini sõnul on Harju Elekter eeskujuks kõigile pikalt tegutsenud tootmisettevõtetele. „Meie majanduse järgmisele tasemele viimiseks on tööstuste digitaliseerimine üks olulisemaid väljakutseid. See võimaldab tõsta tootlikkust, vähendada kulusid ja kiirendada innovatsiooni, mis on võtmetegurid läbilöögiks rahvusvahelisel turul,“ ütles Kusmin.
Selgusid ettevõtluskonkursi “Eesti parimad ettevõtted” tänavused finalistid kümnes kategoorias. Valiti välja ka aasta kestlik ettevõte, samuti tuuakse finalistide tunnustuses esile ESG tegevusi.
Harju Elektrile valmistasid eelmisel aastal taas enim muret tõrked tarneahelates, kuid klientide rahulolu püsis stabiilsena. Päikeseenergia kasutus on tõusuteel ja heitkogused languses. Esimest korda mõõdeti mõjuala 3 heitmeid.
Majanduskasv on tihedalt seotud taastuvenergia ja ringmajanduse edendamisega. Eestil on potentsiaali mitmes sektoris, aga selleks on vaja juhtide seas ka uut energiat, rääkis Euroopa Komisjoni tööstuse ja siseturu peadirektori asetäitja Maive Rute.
Eesti fookus peaks olema tehisintellekti ja tervishoiu arendamisel. Tehisintellekt muudab ka majandust kestlikumaks, mistõttu ei pea eraldi rohetehnoloogiale keskenduma, ütleb Euroopa innovatsiooniakadeemia president Alar Kolk.
Euroopa Komisjoni mõjuhinnangutest lähtuvalt on aastaks 2030 ikka veel suurem osa maanteel liikuvatest sõidukitest bensiini- või diislimootoriga. Neste partnerlussuhete juhi Mats Hultmani sõnul on tähtis üleminekuajal pakkuda kestlikke kütuselahendusi ka neile sõidukitele ja masinaparkidele, mida ei ole otstarbekas välja vahetada näiteks elektriliste vastu.