Maive Rute: ühtne Euroopa turg vähendab ka haavatavust Hiinast
Investeeringute mahtu tuleb üha kasvatada, rõhutavad Euroopa Komisjoni esindaja Maive Rute ja EBSi rektor Meelis Kitsing. Euroopa ja seega ka Eesti eelis on ühtne turg.
Euroopa Komisjoni esindaja Maive Rute ja EBSi rektor Meelis Kitsing rääkisid Tasakaalus majanduse foorumil “Elevant toas”, et kuigi tulevik on määramatu, jõuab järgmise 15 aasta jooksul palju ära teha. Selleks on vaja investeerida. Foto: Marko Mumm
Maive Rute, Euroopa Komisjoni tööstuse ja siseturu peadirektori asetäitja, selgitas, et Euroopa Liidul on pikaajaliselt kolm suunda: üleminek energeetikas, puhtad tehnoloogiad ehk cleantech ning vastupidavus või säilenõtkus ehk resilience.
President Kersti Kaljulaid ja Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere tõdevad, et Eesti tööstust ootab ees surnud kümnend. Meie võimalus on teha kiiresti ja palju taastuvenergiat, arendades samal ajal salvestusvõimsusi.
Majanduskasv on tihedalt seotud taastuvenergia ja ringmajanduse edendamisega. Eestil on potentsiaali mitmes sektoris, aga selleks on vaja juhtide seas ka uut energiat, rääkis Euroopa Komisjoni tööstuse ja siseturu peadirektori asetäitja Maive Rute.
Kui Eesti ja Euroopa Liit tegutsevad maailmas, kus Hiina, India ja USA ei vii ellu mõjusat kliimapoliitikat, siis jääb see võitluseks tuuleveskitega, kirjutab EBSi professor ja rektor Meelis Kitsing Äripäeva essees.
“Energeetikas levib müüt, et vana töötab jätkuvalt edasi ehk saame vana ja fossiilsetel kütustel põhineva mudeliga edasi minna. Kuna investeeringud energeetikasse on suured, siis aus oleks uutesse võimsustesse tehtavate investeeringute kõrvale tuua ka summad, mida on vaja vanade seadmete töökorras hoidmiseks,“ rõhutab saates Utilitase juht Priit Koit. „Sellisel juhul pole need vahed suured ja tuleb investeerida õigetesse asjadesse, sest investeerida tuleb niikuinii.“