OECD peaökonomist Alvaro Pereira märkis, et investeeringud kliimamuutuste leevendamiseks on suured, aga vajalikud. Foto: Marko Mumm
OECD peaökonoist Alvaro Pereira tegi „Tasakaalus majanduse foorumil“ ülevaate olulisematest trendidest, mis mõjutavad maailma majandust järgneva 15 aasta jooksul. Kõige enam majandust ja keskkonda mõjutavate teguritena tõi ta välja roheülemineku, tehisaru kasutuselevõtu, vananeva rahvastiku ja geopoliitilise olukorra.
President Kersti Kaljulaid ja Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere tõdevad, et Eesti tööstust ootab ees surnud kümnend. Meie võimalus on teha kiiresti ja palju taastuvenergiat, arendades samal ajal salvestusvõimsusi.
Tuleviku majandus on madala keskkonnajäljega ja tugineb uutele tehnoloogiatele. Visioon on küll paigas, aga tegevused ei järgne, sest ametnikud ei julge riskida, tõdes riskikapitalifondi 2C Ventures partner ja kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees Taavi Veskimägi.
Rohepööre on vajalik, aga riskantne ja kallis. See on juba toonud kaasa ja ilmselt suurendab veelgi pingeid maailmas. Eesti peab küll kliimaeesmärke täitma, kuid see ei saa toimuda majanduse konkurentsivõime vähendamise hinnaga, kirjutab Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina.
Eesti majanduse seis on märksa parem, kui oleme harjunud tunnistama, kuid investeeringute puudumine on juba avaldanud mõju eelarvele ja kasvupotentsiaalile. Võti võiks siin olla omavalitsuste taskus, kirjutab Utilitas Eesti juhatuse esimees Robert Kitt.
Täna on mitmed toidutööstuse ettevõtted läinud komposiit- ehk segamaterjali kasutamiselt üle monomaterjalile. MAAG Foodi näitel vaatame, milliste investeeringute ja väljakutsetega peaks reaalsuses arvestama, kui toodete pakendamiseks kasutataks ainult monokomponentset plasti.