Taani tehas hakkab Eestis toodetud seadmetega süsinikku kinni püüdma
Eesti inseneeria- ja tootmisettevõte Estanc disainis ja tootis Taani soojuse ja elektri koostootmisjaamadesse paigutatavad seadmed, mis hakkavad CO2 kinni püüdma.
Estanc sõlmis lepingu ettevõttega SLB Capturi. Seadmed paigaldatakse Taanis Ørstedi Asnæs’i ja Avedøre’i asuvatesse soojuse ja elektri koostootmisjaamadesse. Plaani järgi peaksid jaamad hakkama tööle 2026. aastal ning neil on võimekus siduda 430 000 tonni CO2 aastas.
Eesti võimalus on väikese riigina paindlik dekarboniseerimise lahenduste rakendamine, aeglane Saksamaa ei saa siin olla rajaleidja, kirjutab iduettevõtja, Arbonicsi asutaja Kristjan Lepik.
TalTechi teadlased arendavad koostöös välispartneritega uudset süsinikuheite kogumise tehnoloogiat, mille eesmärk on muuta seni jäätmetena ladustatav biomass ja põlevkivituhk väärtuslikuks lähteaineks.
Ehitussektor on viimaste aastatega teinud läbi hüppelise arengu ning keskkonnasäästlikkus on tõusnud prioriteediks. Kuid seejuures kipub ununema, et säästlikkus on enamat kui süsinikujalajälg, kirjutab RKASi hoonete keskkonnasäästliku arendamise projektijuht ja Tallinna Tehnikaülikooli nooremteadur Kadri-Ann Kertsmik.
Transpordisektoris on energiasääst ja keskkonnamõju üha enam fookuses. Surve on järk-järgult sõiduvahendeid välja vahetada keskkonnasõbralikemate vastu, ent üleminekuajal on tarvis alternatiive. Neste lahendus on taastuvtoorainest vedelkütus, mida toodetakse jäätmetest ja jääkidest ning mille kasutamine säästab keskkonda.