• 27.05.25, 10:22

Helina Jõesaar: haridus vaevleb süsteemses väsimuses

Eesti haridussüsteemi on pikalt nähtud kui eduikooni. Ometi osutavad õpetajate järelkasvu kriis, pragunenud tasuta kõrgharidus, raskustes kutseharidus ja digivõimekuse lüngad haridusreformi hädavajadusele, kirjutab Tartu Ülikooli strateegilise juhtimise magistrant ja If Kindlustuse ärikliendikonsultantide grupi juht Helina Jõesaar.
Lapsevanemana tekib paratamatult küsimus, miks ei õpetata koolis rohkem seda, mida elus tegelikult vaja läheb, kirjutab Tartu Ülikooli strateegilise juhtimise magistrant ja If Kindlustuse ärikliendikonsultantide grupi juht Helina Jõesaar. Foto: erakogu
  • Lapsevanemana tekib paratamatult küsimus, miks ei õpetata koolis rohkem seda, mida elus tegelikult vaja läheb, kirjutab Tartu Ülikooli strateegilise juhtimise magistrant ja If Kindlustuse ärikliendikonsultantide grupi juht Helina Jõesaar. Foto: erakogu
Üha enam on selge, et Eesti haridussüsteem on jõudnud ristteele. Rahvusvaheline testiedu ja õpetajate pühendumus ei tähenda, et oleme valmis homse maailma väljakutseteks. Kliimamuutused, tehnoloogiline murrang, muutuv tööturg ja noorte kasvavad ootused nõuavad, et haridus oleks midagi enamat kui õppekava ja eksamid. Me ei vaja parandustöid – me vajame mõtteviisi muutust.
Eesti haridussüsteemi on pikalt nähtud kui eduikooni – meie õpilased on PISA testides esirinnas, meie õpetajad pühendunud ja meie süsteem struktuurselt läbimõeldud. Ometi kerkivad esile aina selgemad küsimused: kui jätkusuutlik see süsteem tegelikult on? Kas see arvestab 21. sajandi muutuva maailma ootustega? Ja mis kõige olulisem – kas see valmistab ette tulevasi juhte, innovaatoreid ja teadlasi?

Seotud lood

Arvamused
  • 28.04.25, 10:24
Tuuleenergeetikas terendab kvalifitseeritud tööjõu nappus
Peame investeerima juba praegu tuuleenergeetika haridusse ja koolitusprogrammidesse, kuna muidu jääb oskuslikest töötajatest puudu, kirjutavad kutsekoja OSKA uuringujuht Katrin Pihl ja vanemanalüütik Siim Krusell.
Arvamused
  • 14.04.25, 10:39
Roheoskusi õpetatakse, aga mõtestamine jääb nõrgaks
Roheoskuste puhul pole fookus mitte õpetamisel, vaid õppimisel. Lõpuks väljendub roheoskus rohkem valikutes kui tegutsemises, kirjutab Võrumaa haridus- ja tehnoloogiakeskuse juht Eveli Kuklane.
Arvamused
  • 20.05.25, 12:32
Aigi Kukk: teistmoodi mõtlejad on ettevõtte tugevus ja rikkus – tõesti on
Selle asemel, et töötajate erinevusi karta või üritada neid ühtlustada, on edukad organisatsioonid õppinud neid erinevusi strateegiliselt ära kasutama, kirjutab Elisa jätkusuutlikkuse juht Aigi Kukk.
Uudised
  • 13.12.24, 16:33
Rohepööre – segane, abstraktne ja negatiivne sõna
Rohepööre on praegu segane ja negatiivse varjundiga mõiste. Inimestele tuleb lihtsalt selgitada, mida rohepööre nende elus muudab. Ja sedagi mitte universaalsete sõnumitega.
  • ST
Sisuturundus
  • 02.06.25, 09:36
Mitte sest peab, vaid sest tasub: uus ESG ajastu
Pärast regulatiivse surve taandumist on paljudel ettevõtetel tekkinud küsimus: kuidas edasi, kui enam ei öelda, mida teha? Kui reeglid taanduvad, jäävad alles valikud. Just need valikud näitavad, milline on ettevõtte tegelik mõjuvõime.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kestlikkusuudised esilehele