Taristuminister Svet: jäätmereform tuleb pakendiaktsiisi muutmata
Kliimaministeerium saadab novembris avalikule konsultatsioonile jäätmereformi ettevalmistava eelnõu, millega tahetakse parandada jäätmete liigiti kogumist ning ringlussevõttu. Praegust pakendiaktsiisi ei muudeta.
Taristuminister Vladimir Sveti sõnul arutatakse lähikuudel tootjatega, kuidas ühekordsete joogitopside ja toidukarpide koguseid vähendada. Foto: Andras Kralla
Taristuminister Vladimir Sveti sõnul näitavad ministeeriumi arvutused, et pakendite turulelaskmise aktsiis võib supipurgi või piimapaki hinda tõsta kordades vähem kui ühe eurosendi võrra. “Ometi ei saa välistada, et marginaalse mõjuga aktsiisi taustal tõstavad toidutootjad hinda märksa suuremal määral ja see lööks praegu kõige nõrgemaid ühiskonna liikmeid,” ütles Svet, et seepärast riik praegust pakendiaktsiisi ei muuda.
Ringmajandusettevõtete liit tegi avaliku pöördumise kliimaministeeriumile ja taristuminister Vladimir Svetile, kritiseerides omavalitsuskeskset jäätmekäitlust, mis ei aita vähendada jäätmete teket ja suurendada ringlussevõttu.
Eile avatud Tallinna Lilleküla ringmajanduskeskus on Tallinna ja kogu Eesti esimene omataoline, mis avab uued võimalused jäätmete keskkonnasõbralikuks käitlemiseks.
Selgusetus majanduskeskkonnas, oskustööjõu vähesus ning taastuvenergia puudus on kolm põhitegurit, mis pärsivad plastitööstuse arengut Eestis, kirjutab Eesti Plastitööstuse Liidu tegevjuht Pilleriin Laanemets.
Konkurentsiamet analüüsib korraldatud olmejäätmeveo ja -käitluse konkurentsiolukorda, sealhulgas korraldatud jäätmeveoga seotud lisateenuste hinnastamist.
„Pean end pragmaatiliseks inimeseks. Jätkusuutlikkus on mulle tähtis teema, aga selle saavutamisel tuleb balansseerida julgeoleku, majanduse ja konkurentsivõime küsimuste vahel,“ tõdeb Creditinfo Eesti tegevjuht ja Rohetiigri nõukoja liige Elari Tammenurm.