Minister Sutt Brüsselis: ETS2 negatiivne mõju majandusele on liiga suur
Energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt ütles Brüsselis keskkonnanõukogu kohtumistel, et kasvuhoonegaaside heite kaubanduse süsteemi ETS2 negatiivne mõju majandusele on võrreldes saadava kasuga ebaproportsionaalselt suur.
Eenergeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt ütles ametlikel kohtumistel, et puhta tööstuse ja kliimaeesmärkide arutelud peavad käima käsikäes.
Foto: Kliimaministeerium
Maanteetranspordi ja elamute kütmise heitekaubanduse süsteem ETS2 näeb ette, et alates 2027. aastast rakendatakse CO2 heitkoguste hinnastamist täiendavates sektorites.
Eesti alustab läbirääkimisi teiste ELi liikmesriikidega, et lükata edasi teise heitkogustega kauplemissüsteemi (HKS 2) rakendamist hoonete ja maanteetranspordi kütuste jaoks. Ka ollakse valmis HKS 2 hoopis tühistama.
ESG nõuete muutumine alles selgub, aga poole peame valima kohe. Ja otsustama ka iseseisvuse hinna. Rohepööre on kallis, aga mis hinnaga on vabadus, küsib ringmajanduse ekspert ja koolitaja Kadi Kenk.
Heite vähenemine oli kõige suurem energeetikas, murekohaks on transpordisektori jätkuvalt kõrge heide. Metsanduses sidumine väheneb, aga kiiret lahendust pole.
Ettepanek kliimaseadus sahtlisse jätta tuli kliimaministeeriumist. Kliimaseadust ei tule, aga eesmärgid jäävad, ütles uus energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt.
Creditinfo Eesti tegevjuht ja Rohetiigri nõukoja liige Elari Tammenurm usub, et jätkusuutlik majandusmudel ei sünni kiirete hüpetega ning üksnes regulatsioonide survel. „Kui roheteemad jäävad ainult suurfirmade või aktivistide pärusmaaks, siis me ühiskonnana ei võida. Rohepööre peab olema laiem, kaasav ja teadlikult juhitud protsess – nii majanduses kui ka ühiskonnas tervikuna,“ tõdes Tammenurm raadiosaates “Juhtides tulevikku”.