• 19.12.24, 13:00

Ehitust ootavad ees suured muutused: hooned saavad korda ja emissioonid kukuvad

Kuigi ehitussektor on tarbija ega paiska ise emissioone õhku, kulub pool Eesti energiatarbimisest hoonetele. Riigi esindajad selgitavad, mis regulatsioonid muutuvad ja kuidas hoonete energiatõhusust tõstetakse.
LIFE IP BuildEST projektijuht Lauri Suu ja kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo avavad ehitussektori suuri samme. Foto: Jarmo Järvsalu/Andras Kralla
  • LIFE IP BuildEST projektijuht Lauri Suu ja kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo avavad ehitussektori suuri samme. Foto: Jarmo Järvsalu/Andras Kralla
Ehitusel on kandev roll jalajälje vähendamises: pool Euroopa maavaradest läheb ehitusse, pool Eesti energiatarbimisest kulub hoonetele ja kolmandik jäätmetest tekib ehitussektoris. "Mõju, mida meie igapäevaselt elukeskkonna loomisega avaldame, on väga suur," tõdeb kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo.
Seekordse "Rohepöörde praktikute" saate fookus ongi ehitusel ja kinnisvaral, täpsemalt regulatiivsetel muutustel, energiatõhususel ja renoveerimisel. Saates kuulete kahte ettekannet eelmisel nädalal toimunud ESG ehituses ja kinnisvaras konverentsilt.
Saate esimeses pooles avab asekantsler Jaanisoo kolme suuremat regulatsiooni, mis järgmisel aastal ehitus- ja kinnisvarasektorit ees ootavad: kliimaseadus, ELi hoonete energiatõhususe direktiivi uustöötlus ja ehitustoodete määrus (CPR). Need puudutavad muu hulgas ehitiste olelusringi mõõtmist, riigihankeid ja energiamärgiseid. Käimas on ka projekt, mis võimaldaks reaalajas energiatõhusust mõõta.
ELi hoonete energiatõhususe direktiivi ajajoon. Allikas: Ivo Jaanisoo
  • ELi hoonete energiatõhususe direktiivi ajajoon. Allikas: Ivo Jaanisoo
Saate teises pooles räägib avaliku sektori projekti LIFE IP BuildEST projektijuht Lauri Suu hoonete renoveerimisest ja annab ülevaate, kus oleme, kuhu peame jõudma ja millised on parimad praktikad. "Eesti maja on vanem kui Eesti inimene ehk hoonefondi vanus on selline, et sellega peab midagi ette võtma," ütleb Suu.
Kui algul renoveeriti hoonete otsaseinu, siis 2010ndatel hakkas riik toetama täielikku renoveerimist. Nüüd liigutakse massrenoveerimise suunas, mis eeldab tehaselist renoveerimist. Suu räägib täpsemalt, mida see tähendab, ja toob välja mitu head näidet üle Eesti.
Ehitust ootavad ees suured muutused: hooned saavad korda ja emissioonid kukuvad
00:00

Seotud lood

Uudised
  • 18.12.24, 14:51
SUUR LUGU | Audiitorid: kes pole kestlikkusaruandega alustanud, on hiljaks jäänud
Mida millal teha, et aruanne saaks auditeeritud?
Kestlikkusaruandluse esimene aasta on kohe käes. Audiitorid selgitavad detailselt, mida tahavad kestlikkusaruannetes näha ja milline peaks olema täpne ajajoon, et aruanne saaks auditeeritud.
Uudised
  • 12.12.24, 09:02
Capital Milli ESG juht: ükski ESG teema ei tohi olla juhuslik
“Kinnisvara on pikaajaline äri, seega ei saa keskenduda ainult lühiajalisele kasule,” tõdeb Capital Milli ESG juht Merli Rikolas. Ka ESG nõuab aega, kõige tähtsam on alustada mõjude hindamisest ja pingeritta sättimisest.
Uudised
  • 12.12.24, 09:02
Tartu linnaarhitekt: hea avalik ruum annab inimesele kohaidentiteedi
Üks koht areneb siis, kui inimesed sellesse panustavad. Selle eeldus on aga hea avalik ruum, ütleb Tartu linnaarhitekt Jiri Tintera, kes toob välja hulga häid ja halbu linnaruumi näiteid üle Eesti.
Arvamused
  • 21.11.24, 10:31
Kadri-Ann Kertsmik: keskkonnasäästlik ehitus pole üksnes süsinikujalajälje hindamine
Ehitussektor on viimaste aastatega teinud läbi hüppelise arengu ning keskkonnasäästlikkus on tõusnud prioriteediks. Kuid seejuures kipub ununema, et säästlikkus on enamat kui süsinikujalajälg, kirjutab RKASi hoonete keskkonnasäästliku arendamise projektijuht ja Tallinna Tehnikaülikooli nooremteadur Kadri-Ann Kertsmik.
  • ST
Sisuturundus
  • 22.01.25, 10:38
Anneli Turkin: kliimaskepsis on hea, see paneb meid mõtlema
Tallinna Lennujaamal on ambitsioonikas eesmärk saavutada 2030. aastaks kliimaneutraalsus, kuigi tehnoloogiaid selleks veel pole. Kuidas seda kasumlikult teha, jagab saates “Juhtides tulevikku” Lennujaama finantsjuht ja juhatuse liige Anneli Turkin. Ta kummutab ka müüdi, et lennunduse jalajälg on väga suur.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kestlikkusuudised esilehele