Jelena Torim ESG leevendustest: usaldust ei saa osta ega reguleerida
Muutuste ja ebakindluse perioodid pakuvad ainulaadset võimalust edumaa ja konkurentsieelise saavutamiseks, kuid selleks tuleb tegutseda ennetavalt. See kehtib ka ESG-aruandluse kohta, kirjutab SEB korporatiivklientide jätkusuutlikkuse nõustamisjuht Jelena Torim.
“Vaatamata lühiajalistele poliitilistele tagasilöökidele, ei ole pikaajaline suund jätkusuutlikkusele kuhugi kadunud. Planeedi taluvuspiirid, kliimamuutus ja uued ärimudelid juhivad arengut selles suunas,” kirjutab SEB korporatiivklientide jätkusuutlikkuse nõustamisjuht Jelena Torim.
Euroopa Komisjoni nn omnibusi-pakett toob olulisi muudatusi kestlikkusaruandluse direktiivi ehk CSRD (corporate sustainability reporting directive) rakendamisse. Muudatused leevendavad ettevõtete kohustusi jätkusuutlikkuse andmete avalikustamisel, pakkudes suuremat selgust ja vähendades aruandluskoormust.
Valitsus kiitis heaks kestlikkusaruandluse edasilükkamise kahe aasta võrra. Riik tahab aga muuta aruannete esitamise täielikult vabatahtlikuks või vähemasti kaotada ära igal aastal raporteerimine.
Kolmapäevast tohivad end roheliseks nimetada vaid need Euroopa fondid, kes suudavad ette näidata, et enamik nende investeeringuid on tehtud jätkusuutlikesse ettevõtetesse. Nii astuvad sammu tagasi nii mõnedki, kes seda ette näidata ei suuda.
Seni on tundunud, et ettevõtjad ootavad pikisilmi ESG aruandluse edasilükkamist ja leevendusi, kuid Euroopa ettevõtete ulatuslik uuring näitab, et senisele korrale jagub poolehoidjaid rohkem kui lõdvendustele. Sellegipoolest leitakse kehtivas direktiivis hulga paranduskohti.
Eestis põllumajanduses juhtivat positsiooni omav Maag Agro on enda 2023. aasta andmete põhjal teinud esimese süsinikuheitmete mõõtmise. Ettevõtte eesmärk ei ole vaid optimeerida tootmisprotsesse, vaid panustada aktiivselt ka kestlikkuse ja keskkonnaalaste eesmärkide täitmisse.