Leevendamaks kaitsealadel raiepiirangute järsku karmistamist pakub kliimaministeeriumi värske eelnõu välja võimaluse kasvatada 100 000 hektaril puiduistandikke.
- Kliimaminister Yoko Alenderi sõnul peab uus metsaseadus andma kodanikele teadmise, et loodus ja metsad jäävad Eestis ka edaspidi püsima. Foto: Ken Mürk / ERR / Scanpix
Seitse aastat koostatud looduskaitse- ja metsaseaduse muudatused on jõudnud vahefiniši lõpusirgele, konsulteerimiseks saadeti uus eelnõu, mis võtab kaitsealad ja nende piiranguvööndid senisest palju rangema kaitse alla. Arvestades nende muudatuste mõju puidutööstusele kättesaadava toorme hulgale, plaanitakse lubada ka konkreetselt puidu saamiseks eraldi istanduste rajamist.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Suur intervjuu uue ministriga
Värske kliimaminister Yoko Alender (Reformierakond) jätkab ministeeriumi senist rada. Alenderi sõnul on tema ametiajal oodata bürokraatia vähenemist, taastuvenergia arendamist ja priskemaid hüvitisi erametsaomanikele. Ust ei sulge ta tuumajaama ega fosforiidi ees.
Kliimakindla majanduse seadus sätestab ettevõtjate jaoks trajektoore, mida mööda on neil mõistlik liikuda, ütles minister Yoko Alender. Et ettevõtjad reaalselt nende trajektooride järgi liiguksid, selleks pakub seadus erineva kaliibriga meetmeid.
Reformierakonna, sotsiaaldemokraatide ja Eesti 200 kliimapoliitika keskmes on kliimakindla majanduse seadus, taastuvenergia edendamine ja tööstus.
Taastuvenergia sektor on Balti riikides viimastel aastatel kiiresti kasvanud. Heaks näiteks on augustis 2024 Leedus saavutatud rekord päikeseenergia katvuse kohta, mille osakaal elektritootmises ulatus 21,3%-ni kogu nõudlusest. ACC Distributioni rohelise energia üksuse juhi Martynas Pukinskase sõnul muutub taastuvenergia järjest olulisemaks osaks Leedu energiasüsteemis.