Balti tippjuhid: jätkusuutlikkus eeldab pikka vaadet, mitte kuu lõpu ootamist
Euroopa Liidu regulatsioonid näitavad, mida on oodata aastate pärast. Selleks on vaja pikka vaadet. Kuigi halduskoormus kasvab eelkõige suurettevõtetele, pole see probleem, rääkisid Balti tippjuhid jätkusuutlikkuse foorumil.
Balti tippjuhtide foorumil osalesid (vasakult) Kädi Ristkok (Eesti Rohetehnoloogia Liit), Valdis Turlais (Rimi Läti tegevjuht), Juris Gulbis (CleanR Grupa juht), Liene Dubava (Nasdaq Läti juht) ja Thierry Aelens (Ignitis Renewables juht).
Foto: Baltic Sustainability Forum
Jätkusuutlikkus algab G-tähest ehk juhtimisest, märkis Nasdaq Riia juhatuse esinaine Liene Dubava eelmisel nädalal Riias toimunud Baltimaade jätkusuutlikuma ettevõtte foorumil. Just juhtimise tasandil langetatakse otsuseid, mis mõjutavad keskkonna- ja sotsiaalseid aspekte, lisas ta.
Eesti ettevõtted võitsid neljandat korda toimunud Baltimaade jätkusuutlikuma ettevõtte konkursil kümnest kategooriast viis ning kõik neli eriauhinda. UP Catalyst võitis kaks kategooriat.
Jätkusuutlikkus ei ole juhtkonna või aruandluse asi, vaid peab olema ettevõtte igal tasandil läbi imbunud, ütleb Go Groupi juht Jüri Etverk. Jätkusuutmatu on tema sõnul aga see, kui aruandluskohustus aina kasvab, samas kui sisusse keegi ei süvene.
Juhtimistavadele pööratakse keskkonna- ja sotsiaalsetest teguritest vähem tähelepanu, raporteerimiskohustus tõotab seda aga parandada. Riskijuhtimine ei tähenda pelgalt regulatsioonidele vastamist, vaid terviklikku protsessi, rääkisid jätkusuutlikkuse festivalil Impact Day esinenud tippjuhid.
Eesti Energia energiakaubanduse juht Armen Kasparov ja Alexela energiaportfelli juht Kalvi Nõu ütlevad otse, et nad ei tea, mil viisil ja kui palju kergitab tuleva aasta veebruaris toimuv Venemaa võrgust lahtiühendamine tarbija jaoks elektri hinda.
Creditinfo Eesti tegevjuht ja Rohetiigri nõukoja liige Elari Tammenurm usub, et jätkusuutlik majandusmudel ei sünni kiirete hüpetega ning üksnes regulatsioonide survel. „Kui roheteemad jäävad ainult suurfirmade või aktivistide pärusmaaks, siis me ühiskonnana ei võida. Rohepööre peab olema laiem, kaasav ja teadlikult juhitud protsess – nii majanduses kui ka ühiskonnas tervikuna,“ tõdes Tammenurm raadiosaates “Juhtides tulevikku”.