Kliimaneutraalne operatsioon, taimetoit ja vähem kummikindaid – rohepööre on meditsiinis hädavajalik
Rohepööre ei ole tervishoius moeröögatus. Häid näiteid jagub üle maailma, olgu selleks kliimaneutraalne operatsioon, kummikinnaste ja joogikõrte vähendamine või taimetoit, kirjutab PERHi rohepöörde juht Andra Migur.
PERHi rohepöörde juht ja Tartu ülikooli Muutuste juhtimine ühiskonnas õppekava magistrant Andra Migur nendib, et keskkonnasäästlikud tegevused ei ole tervishoius midagi ulmelist. Foto: Regionaalhaigla
Tervishoiu põhieesmärk on aidata kaasa inimeste pikemale ja tervemalt elatud elueale. Ometi oleme jõudnud paradoksaalsesse olukorda: tervishoiuteenuste osutamisest tulenev keskkonna-ja kliimamõju panustab olulisel määral tervise ja meid ümbritseva keskkonna kahjustamisesse.
Rohepööre on praegu segane ja negatiivse varjundiga mõiste. Inimestele tuleb lihtsalt selgitada, mida rohepööre nende elus muudab. Ja sedagi mitte universaalsete sõnumitega.
Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) otsib viise, kuidas oma jalajälge vähendada. Patsientide turvalisust ohtu ei seata, kuid leidub mitmeid kohti, kust kokku hoida või saastavamaid ravimeid vältida.
Kliimaseaduse juures torkab silma riigi vähene suutlikkus asju hästi organiseerida, kaklus arendajate ja kaitseväe vahel ei aita kaasa, tõdetakse saates “Äripäev eetris”.
“Kinnisvara on pikaajaline äri, seega ei saa keskenduda ainult lühiajalisele kasule,” tõdeb Capital Milli ESG juht Merli Rikolas. Ka ESG nõuab aega, kõige tähtsam on alustada mõjude hindamisest ja pingeritta sättimisest.
Maailm võtab jätkusuutlikkust üha rohkem omaks ning heitmete vähendamise kiire vajadus on saanud selgemaks, seega on biokütused transpordisektori süsinikuheite vähendamisel üks võtmetähtsusega meede. Biokütuseid ümbritsev õiguskeskkond on keerukas ning erineb riigiti oluliselt.