• 28.05.25, 08:16

Kestlikkusuudiste sünnipäev! Aasta regulatsioonirägastikku, kasulikke spikreid ja õpetlikke kogemusi

Kestlikkusuudised sai täna aastaseks! Aasta jooksul oleme pingsalt silma peal hoidnud ESG korra murrangutel, jaganud hulga ettevõtjate häid praktikaid, aidanud ESG juhte kasulike spikritega ning heitnud valgust varjukülgedele.
Kestlikkusuudised sai aastaseks!
  • Kestlikkusuudised sai aastaseks!
  • Foto: Äripäev
Mida on Kestlikkusuudised aasta jooksul teinud? Siin meie ülevaade artiklitest, arvamusliidrite küsitlustest ja konverentsidest. Artikli lõpust leiad TOP 10 loetuimat lugu kogu aasta vältel.

Tugevad tormituuled ESG maastikul

Kui 2024. aasta mais elasime teadmises, et börsiettevõtted valmistuvad esimeseks auditeeritud kestlikkusaruande avaldamiseks ning sama kohustus terendab paarisajale Eesti ettevõttele, siis tänaseks on pilt kardinaalselt muutunud. Kestlikkusuudised on pidanud kõikidel tähtsatel arengutel näpuga järge ning selgitanud ise ja ekspertide abiga, mis muutub ja kuidas teadmatuses edasi minna.
Selgitasime mullu ESG aruandluse standardit ja nõudeid ning jagasime kestlikkusaruannete näiteid, ettevõtete õppetunde ja uuringuid. Detsembris võttis riik pärast pikka venitamist kestlikkusaruandluse direktiivi üle. Kirjutasime toona suure loo audiitorite vaatest, mis aitaks teise laine suurettevõtetel aruandluseks õigeaegselt valmistuda.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Ja siis tuli veebruaris omnibus-pakett, mis lõi kogu korra peapeale.
Uus kord pole suve hakul veel paigas. Teame vaid nii palju, et teise ja kolmanda laine aruandluskohustust lükatakse esiti kaks aasta edasi ning samal ajal töötatakse välja sisulisi leevendusi, mis lihtsustaksid aruandlust ja vabastaksid kohustusest enamiku senistest aruandjatest.
Kõige lihtsam on otsida selleteemalisi lugusid Kestlikkusuudiste lehel kategooriates “ESG”, “Kestlikkusaruandlus” ja “Spikrid” kas päisest või veebis kerides. Soovitame need märksõnad endale lemmikutesse lisada, et meilile tuleks märge, kui ilmub mõni lugu. Nii ei jää olulised arengud, ettevõtjate kogemuslood ja arvamusliidrite mõtted tähelepanuta.

Suured lood

Oleme aasta jooksul hoidnud teravat pilku peal ettevõtete ja riigi lubadustel ja tegudel.
Seda aastat on kahtlemata kujundanud kliimaseadus ja valitsustega muutuvad otsused selle ümber. Septembris kirjutasime, kuidas üheks suurimaks kaasamisprotsessiks kuulutatud seadusloome jättis kokku kutsutud asjatundjad nõutuks ja pahaseks.
Reformierakonna ja Eesti 200 valitsuse alguspäevadel märtsis teatasid ministrid, et hooga tehtud kliimaseaduse eelnõu jääb sahtlisse. Siis teatati, et enne suve ikka tuleb mingil kujul, et kliimaeesmärgid saaksid paika. Nüüd pandi koalitsioonileppesse kirja, et kliimaseaduse tähtaeg on järgmise aasta teises kvartalis. Hoiame igatahes silma peal.
Valitsus tahab metsaseaduses määrata, et metsamaast 70% on majandatav ja 30% kaitse all. Kirjutasime äsja, et nii võiks majandamiseks ja sh raiumiseks lisanduda enam kui kahe Tallinna suurune ala juurde. Ettepaneku teinud metsatööstus tervitab seda otsust, kuid looduskaitsjad löövad häirekella.
Kliimasõjast Balti metsades on kirjutanud hea kolleeg Äripäevast, kuidas Eesti metsadest on saanud hoopis süsiniku õhkupaiskajad, samal ajal kui metsasektor survestab samas mahus edasi raiuma.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Puid istutatakse üle maailma ka selleks, et korvada oma süsinikuheidet, süsinikukrediitide äriga on kaasa läinud ka eestlased. Äripäeva kolleeg kirjutas uuriva loo, kuidas Eesti ettevõtjad teevad puude istutamisega loodusele hoopis suurt kahju.

Arvamusliidrite küsitlused

Kestlikkusuudised on teinud kaks mahukat arvamusliidrite küsitlust.
Kuu aega tagasi lõpetasime teise, kus küsisime, milliseks peaks ESG muutuma praeguses regulatsioonide ebakindluses. Arvamusliidrid olid ühte meelt, et nüüd saab keskenduda sisule, mitte vormile, kuid nägemus, kuidas edasi minna, erines.
Eelmise aasta sügisel küsisime, kumb peab kohanema, kas sinu ettevõte/organisatsioon keskkonnaga või vastupidi. Arvamusliidrid olid veendunud, et kliimariskide maandamisest pole pääsu ning need, kes võtavad olukorda tõsiselt, leiavad lahendusi esimeste seas. Sellest, kui kiiresti ja kuidas minema hakata, on aga erinev arusaam.

Edukad konverentsid

Avasime Kestlikkusuudised möödunud aastal ESG praktikute aastakonverentsil, selle aasta veebruaris korraldasime menukat konverentsi teist korda. Äge oli näha, kuidas üheksa kuuga ESG maastik kasvas ja arenes ning läksime teemades oluliselt rohkem süvitsi.
Konverents toimus vahetult enne suuri muutusi, nii et teemasid, mida avada ja arutada, jagub kamaluga ka järgmiseks veebruariks, mil hinnatud konverents tuleb taas.
Detsembris lükkasime hoo sisse ESG ehituses ja kinnisvaras konverentsile, mis on meie esimene ühele sektorile suunatud ESG konverents. Sealgi jäi olulisi teemasid õhku, mida edaspidi lahata, nii et tänavu detsembris toimub konverents uuesti.
Kestlikkusuudistel on rõõm lüüa kaasa Tasakaalus majanduse foorumil “Elevant toas”, mille grande finale ehk sarja kolmas konverents toimub juba novembris. Loetud kuude pärast jõuame vastuseni, milline peaks olema Eesti majandusmudel 15 aasta pärast ehk 2040. aastal.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Meenutused konverentsidest leiad galeriist!

TOP 10 lugu aasta jooksul

1. Nimekiri | Kes peab järgmisel aastal kestlikkusaruande esitama?
Nimekiri esimese laine ettevõtetest, mis pädeb endiselt.
2. Äripäev tegi kahese olulisuse analüüsi. Vaata, mis on põhisammud
Lihtsustatud kahese olulisuse hindamine, mis sobib just väiksematele ettevõtetele. Selline hindamisprotsess on siiani adekvaatne ja kasulik.
3. Spikker | Aruandlusega seotud lühendid ajavad segadusse? Teeme selgeks
Abimaterjal ESG maailmas orienteerumiseks, lühendid on endiselt samad.
4. Spikker | Lai valik mõjukate ESG strateegiaid, poliitikaid ja aruandeid

Artikkel jätkub pärast reklaami

11 sektori suurimate ettevõtete ESG dokumendid.
5. Spikker | Omnibus – mida täpselt tahetakse muuta?
Detailne, samas kompaktne ülevaade ESG leevendusettepanekutest ja kuidas see senist korda muudaks. Praegu endiselt väga aktuaalne ja pädev.
6.-7. Nimekiri | Kes võib kestlikkusaruannet auditeerida?
Nimekiri kestlikkusvandeaudiitoritest, kes võivad kestlikkusaruandeid auditeerida. Kutse jääb alles, aga kohuslasi, kelle raporteid auditeerida, enam eriti pole.
6.-7. Euroopa Komisjon esitaski kestlikkusaruandluse kärpeettepaneku, alla 1000 töötajaga ettevõtetel lootus pääseda
Euroopa Komisjon tuli välja ESG leevendusettepanekutega.
8. Esimene: TKM Grupp avaldas kestlikkusaruande

Artikkel jätkub pärast reklaami

Esimese auditeeritud kestlikkusaruande Eestis avaldas TKM Grupp. Sel aastal esitab raporti kokku 9 ettevõtet.
9. Selgus ESG aruandluse lihtsustamise esialgne ajakava
Esialgne ajakava, värskeim info on leitav siit.
10.-11. Spikker | Puust ja punaseks: kuidas määrata heitgaaside mõjualasid?
Kõikide mõjualade määramise õpetus, pädeb nüüd ja edaspidi.
10.-11. Nimekiri | Kes pakub Eestis ESG tööriistu?
Ülevaade Eesti turul pakutavatest ESG tööriistadest ja nende võimekusest.
Aitäh, et oled Kestlikkusuudistega!

Seotud lood

Artikkel jätkub pärast reklaami

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Tagasi Kestlikkusuudised esilehele